Teaching Math In 1950
************************ A logger sells a truckload of lumber for
$100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

Teaching Math In 1960
************************ A logger sells a truckload of lumber for $100.
His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

Teaching Math In 1970
************************ A logger sells a truckload of lumber for
$100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

Teaching Math In 1980
*********************** A logger sells a truckload of lumber for $100.
His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment:
Underline the number 20.

Teaching Math In 1990
************************ By cutting down beautiful forest trees, the
logger makes $20. What do you think of this way of making a living?
Topic for class participation after answering the question: How did the
forest birds and squirrels feel as the logger cut down the trees?
(There are no wrong answers)

Teaching Math In 2015
************************
El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production